2022 | 09 | 30

KAPOSVÁRI MEGYEI JOGÚ VÁROS ÖNKORMÁNYZATA

 

Sajtóközlemény                  

MEGÚJUL A szentjakabi bencés apátság

 

Egymilliárd forint, 100 százalékos, európai uniós, vissza nem térítendő támogatásból megújul Kaposvár legrégebbi, egyben legjelentősebb épített kulturális öröksége, a Szentjakabi Bencés Apátság. A fejlesztéseknek köszönhetően a műemlék terület olyan interaktív élményelemekkel is kiegészül, melyek széles körben ígérnek kikapcsolódási lehetőséget iskolás csoportok, fiatalok vagy gyermekkel érkező családok számára is.

 

A projekt célterülete a Szentjakabi Bencés Apátság és közvetlen környezete, Kaposvár közigazgatási területén belül, az úgynevezett Szentjakabi városrészben található, történelmi múltja és a fejlesztés tartalma révén elsősorban a kulturális kikapcsolódást kedvelő turisták lehetnek a célközönsége. Az apátság területe mind helytörténeti, mind pedig kultúrtörténeti szempontból is igen jelentős, ez ugyanis Kaposvár legrégebbi épített öröksége.  A 2000-es évek elejétől látogatható, az utolsó nagyobb beruházás 2013-ban történt, ekkor újult meg a színpad burkolata, a nézőtér, új hang- és fénytechnika került beszerzésre, játszótér is épült.  Látogatottsága nyáron a legmagasabb, mivel itt rendezik meg nyaranta a Szentjakabi Nyári Esték programsorozatot. Ezt leszámítva azonban kihasználtsága nem megfelelő mértékű, nem szolgálja kellő mértékben Kaposvár turisztikai céljait.

A fejlesztés egyaránt tartalmaz kültéri és beltéri programelemeket is. A beltéri attrakcióknak a látogatóközpont biztosít helyet, míg a kültéri elemek az Apátság romjainak közelében és a kertben helyezkednek el. A látogatói útvonal mellett egyéb, az útvonalat nem érintő elemek is kialakításra kerülnek (kézműves foglalkozások, pihenőpark, stb), így akár egy egész napos kikapcsolódást is jelenthet az ide látogatók számára.

A turisztikai attrakciók tematikájának alapját az Apátság történelmi múltja adja. A múzeumban a kolostor történeti és művészettörténeti jelentőségének bemutatására kerül sor korszerű, interaktív formában.

Kültéri attrakciófejlesztéshez kapcsolódik a romterület fejlesztése a műemlékvédelmi szabályozások szem előtt tartása mellett. Megtörténik a romok rehabilitációja. Az apátság déli és keleti szárnyát felemeljük a kerengő szintjére. A keleti szárnyban kap helyet a fedett kőtár.

Az északi kerengő egy részének eredeti formáját visszaállítjuk hitelesen, a további részt, illetve a keleti szárnyat visszafogott, mai építészeti elemek felhasználásával tervezzük lefedni. A kerengőudvart növényzet (gyógynövények és virágok) betelepítésével tesszük barátságosabbá. A kápolna területe jelenleg is rendezvényeknek ad otthon, ezt a funkciót a későbbiekben is meg szeretnénk tartani, így a felújításánál ezt figyelembe kell venni.

A nyugati oldalon található pincében gyógynövény feldolgozót alakítunk ki, ahol bemutatjuk az apátság területén termesztetett gyógynövényeket, és azok felhasználhatóságának lehetőségeit.

A fejlesztés során bővítjük a meglévő szalonnasütő környezetét, középkori ügyességi játékokra alkalmas tereket, pihenőhelyeket alakítunk ki. Felújítjuk a jelenleg lezárt kilátót is.

A kertben a meglévő sétaútvonal is felújításra kerül.

Az attrakció élvezeti értékét növelik a tervezett tájépítészeti beruházások is. A felújítás és rekonstrukció kiterjed a romkert teljes területére, amelynek keretében az oda nem illő növények helyett őshonos és a kolostori környezetbe illeszkedő növények kerülnek. Fontos szerepet kapnak a gyógy-, és fűszernövények, amelyek korábban szerves részét képezték a középkori kolostoroknak. Tervezzük, hogy gyógynövényekhez kapcsolódó babonákat, hiedelmeket is megosztjuk itt a látogatókkal. Megjelennek új elemek is: pergola, szőlőskert (különböző szőlőfajtákkal), „paradicsomkert”.

A fejlesztés során kialakított terek lehetővé teszik, hogy az Apátság területén a színházi előadásokon túl egyéb rendezvények is megvalósításra kerüljenek. Évente 4 alkalommal tervezünk a profilhoz illeszkedő eseményeket.

Az eszközbeszerzések a kialakított turisztikai funkciókhoz kapcsolódnak, ezért a projekt során különböző eszköztípusok beszerzésére lesz szükség.

A projekt fejlesztéseinek átfogó célja Kaposvár turisztikai versenyképességének növelése, hiszen a Kaposvár évek óta tartó törekvése, hogy a város egyik húzóágazata a turizmus legyen.  Olyan turisztikai kínálatot kíván megteremteni, mely Kaposvárt kiemeli, egyedivé teszi. Az elmúlt évek uniós beruházásai révén a városban több helyen megújult az infrastruktúra, valamint turisztikai attrakciók kerültek kialakításra.  A fejlesztések egyrészt a vendégforgalom növelése miatt fontosak, másrészt a helyi lakosság életminőségére, a munkanélküliség csökkentésére, valamint a gazdaság egészére is kihatással vannak. Az új szolgáltatások kialakításával, új munkahelyek jönnek létre, melyek a helyieknek biztosíthatnak munkalehetőséget. A városba érkező turisták pedig növelik a vendégforgalmat és a keresletet, mely a különböző szolgáltatók számára gazdasági előnyökkel jár.

 

A TOP-6.1.4-15-KA1-2016-00003 azonosító számú, „Kaposszentjakabi Bencés Apátság romjai műemléki és kulturális turisztikai célú fejlesztése” című projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.























A projekt várható fizikai befejezése: 2023.12.15.

 

További információ kérhető:

Mágó Armand kommunikációs tanácsadó Tel: 82/501-539, e-mail: sajto@kaposvar.hu